15 Listopada 2018

Stulecie Polski Niepodległej - 2018
13.11.2018.

Stulecie Polski Niepodległej

A jak ciebie kto zapyta:

Kto ty taki, skąd ty rodem?

Mów, żeś z tego łanu żyta,

Żeś z tych łąk, co pachną miodem.

Mów, że jesteś z takiej chaty,

Co Piastowską chatą była,

Żeś z tej ziemi, której kwiaty

Gorzka rosa wykarmiła.

(Maria Konopnicka, „Polska – moja Ojczyzna”)

Już od stu lat możemy swobodnie mówić i pisać o naszej Ojczyźnie. W tym roku obchodzimy setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W naszej szkole działania mające na celu upamiętnienie tej rocznicy podjęte były już w roku szkolnym 2017/2018. Realizowaliśmy treści programowe z uwzględnieniem programu „Niepodległa” w nawiązaniu do Roku dla Niepodległej ogłoszonego przez MEN.

Prowadzone były zajęcia wspierające z historii, które miały za zadanie poszerzyć wiedzę uczniów z zakresu walki Polaków o niepodległość kraju. Dzieci przygotowały plakaty. Uczniowie, nauczyciele i rodzice brali udział w ciekawych wykładach organizowanych na terenie Pruszkowa przez Starostwo Powiatowe, Muzeum Dulag 121. Tematyka wykładów dotyczyła roli Józefa Piłsudskiego, jego strzelców i drużyniaków, środowisk twórczych oraz Kościoła w odzyskaniu niepodległości, oraz wydarzeń, które miały wpływ na ustalanie wschodniej granicy naszego kraju.

Nasi uczniowie brali udział w różnych konkursach. Uzyskali wyróżnienia w V edycji Konkursu Historyczno–Literackiego „Pierwszy dzień wolności”. Udział w XXIII Ogólnopolskim Konkursie Historycznym im. majora Marka Gajewskiego „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1887-1922. O Niepodległość i granice Rzeczypospolitej” zakończyli z tytułami laureata i finalisty.

W bieżącym roku szkolnym również dużo się działo. Już od września uczniowie ćwiczyli piękny śpiew pieśni patriotycznych. Mogli wziąć udział w szkolnych konkursach historycznych nawiązujących do odzyskania przez Polskę niepodległości.

Odbyły się też konkursy zewnętrzne. Dzieci pisały życzenia dla Ojczyzny, biorąc udział w konkursie „Kartka dla Niepodległej”. Pasjonaci historii przystąpili do XXIV Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego im. majora Marka Gajewskiego „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1939-1948. W walce o wolną Polskę”.

W niedzielę 30 września uczestniczyliśmy w Marszu Pamięci, który przeszedł ulicami Pruszkowa. Naszą szkołę reprezentowało prawie 70 rekonstruktorów.

Uczniowie z klasy IV c brali udział w zajęciach „Barwy Ojczyste. Spotkanie z poezją patriotyczną”, które odbyły się w Filii nr 7 Książnicy Pruszkowskiej. Podczas spotkania zaprezentowali wybrane utwory opisujące naszą Ojczyznę.

Szkoła została ozdobiona biało-czerwonymi barwami i pięknymi plakatami. Uczniowie przedstawili na nich postacie związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Nie zabrakło również prezentacji polskich uczonych i ich wkładu w rozwój nauk przyrodniczych. Powstał specjalny numer szkolnej gazetki poświęcony setnej rocznicy odzyskania prze Polskę niepodległości.

W poniedziałek i wtorek uczniowie z klas I-III brali udział w stacyjnej grze terenowej. Dzieci miały do wykonania różne zadania związane z historią Polski.

W środę wszyscy mogliśmy wysłuchać porywającego Koncertu Pieśni Patriotycznych przygotowanego przez uczniów uczęszczających do świetlicy. Koncert powtórzono dla zaproszonych gości w czwartek po południu. Występy dzieci zostały nagrodzone burzliwymi oklaskami.

W piątek podsumowaliśmy działania podjęte dla Niepodległej. Odbył się uroczysty apel wspierany przez szkolny chór,  nagrodzone zostały dzieci biorące udział w grze dydaktycznej oraz zwycięzcy konkursów. Wspólnie z innymi szkołami w Polsce  wzięliśmy udział w akcji „Rekord dla Niepodległej”. O godzinie 11.11  odśpiewaliśmy 4 zwrotki hymnu narodowego.

Nie mogło nas również zabraknąć 11 listopada podczas Mszy św. w Kościele pw. NPNMP w Pruszkowie-Żbikowie, która rozpoczęła oficjalne uroczystości w naszym mieście. Szkołę Podstawową nr 6 reprezentował poczet sztandarowy. Byli też przedstawiciele uczniów, nauczycieli i rodziców.

Cieszymy się, że było nam dane świętować tę rocznicę. Naszej Ojczyźnie życzymy wielu takich okrągłych urodzin.

Musimy jednak wszyscy pamiętać słowa Józefa Piłsudskiego Marszałka Polski:

„Niepodległość nie jest Polakom dana na zawsze... Niepodległość jest dobrem nie tylko cennym, ale i kosztownym”.

Należy tak postępować, żeby cieszyć się wolnością jak najdłużej.

Kliknij, aby przeczytać specjalny numer gazetki szkolnej „Na szóstkę” z okazji Stulecia Niepodległości!

Ankieta oceniająca - 2018
07.11.2018.

Ankieta oceniająca działanie związane z promocją
"Programu dla szkół" 2017/2018

Zwracamy się z prośbą do Rodziców uczniów, którzy w roku szkolnym 2017/2018 byli uczniami klas I-V i uczestniczyli w "Programie dla szkół" (owoce, warzywa, mleko i przetwory mleczne) o wypełnienie poniższej ankiety oceniającej realizację działań promocyjnych.

Uprzejmie informujemy, że ankieta będzie dostępna do końca listopada 2018.