Aktualności
15 Listopada 2018
Czwartek

Imieniny obchodzą:
Albert, Alberta,
Albertyna, Artur,
Artus, Idalia,
Leopold, Leopoldyna,
Przybygniew, Roger
Do końca roku zostało 47 dni.
MENU GŁÓWNE
Aktualności
Wydarzenia
Historia Szkoły
Nasz Patron
Poczet Sztandarowy
Dokumenty
Rekrutacja
Organizacja Roku
Zajęcia Pozalekcyjne
Konkursy przedmiotowe
Plan lekcji
Pracownicy
Samorząd Uczniowski
Rada Rodziców
Dziecko niepełnosprawne
Podręczniki
Programy nauczania
PSO
Sprawdzian klas III
Sprawdzian klas VI
Nasze Osiągnięcia
Sport w Naszej Szkole
Świetlica
Oddziały Przedszkolne
Biblioteka
Obiady
Galeria
Wideoteka
Kontakt
Katalog Stron
Od grosika do złotówki
     
    
BIP
Dziennik Ustaw
Monitor Polski
ePUAP
Projekty Unijne
AKTUALNIE

Odwiedza nas 1 gość

ILOŚĆ ODWIEDZIN

Do tej pory naszą stronę odwiedziło 46768658 osób

powered_by.png, 1 kB

Stulecie Polski Niepodległej - 2018
13.11.2018.

Stulecie Polski Niepodległej


Image

A jak ciebie kto zapyta:

Kto ty taki, skąd ty rodem?

Mów, żeś z tego łanu żyta,

Żeś z tych łąk, co pachną miodem.


Mów, że jesteś z takiej chaty,

Co Piastowską chatą była,

Żeś z tej ziemi, której kwiaty

Gorzka rosa wykarmiła.

(Maria Konopnicka, „Polska – moja Ojczyzna”)


Już od stu lat możemy swobodnie mówić i pisać o naszej Ojczyźnie. W tym roku obchodzimy setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W naszej szkole działania mające na celu upamiętnienie tej rocznicy podjęte były już w roku szkolnym 2017/2018. Realizowaliśmy treści programowe z uwzględnieniem programu „Niepodległa” w nawiązaniu do Roku dla Niepodległej ogłoszonego przez MEN.

Prowadzone były zajęcia wspierające z historii, które miały za zadanie poszerzyć wiedzę uczniów z zakresu walki Polaków o niepodległość kraju. Dzieci przygotowały plakaty. Uczniowie, nauczyciele i rodzice brali udział w ciekawych wykładach organizowanych na terenie Pruszkowa przez Starostwo Powiatowe, Muzeum Dulag 121. Tematyka wykładów dotyczyła roli Józefa Piłsudskiego, jego strzelców i drużyniaków, środowisk twórczych oraz Kościoła w odzyskaniu niepodległości, oraz wydarzeń, które miały wpływ na ustalanie wschodniej granicy naszego kraju.

Nasi uczniowie brali udział w różnych konkursach. Uzyskali wyróżnienia w V edycji Konkursu Historyczno–Literackiego „Pierwszy dzień wolności”. Udział w XXIII Ogólnopolskim Konkursie Historycznym im. majora Marka Gajewskiego „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1887-1922. O Niepodległość i granice Rzeczypospolitej” zakończyli z tytułami laureata i finalisty.

W bieżącym roku szkolnym również dużo się działo. Już od września uczniowie ćwiczyli piękny śpiew pieśni patriotycznych. Mogli wziąć udział w szkolnych konkursach historycznych nawiązujących do odzyskania przez Polskę niepodległości.

Odbyły się też konkursy zewnętrzne. Dzieci pisały życzenia dla Ojczyzny, biorąc udział w konkursie „Kartka dla Niepodległej”. Pasjonaci historii przystąpili do XXIV Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego im. majora Marka Gajewskiego „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1939-1948. W walce o wolną Polskę”.

W niedzielę 30 września uczestniczyliśmy w Marszu Pamięci, który przeszedł ulicami Pruszkowa. Naszą szkołę reprezentowało prawie 70 rekonstruktorów.

Uczniowie z klasy IV c brali udział w zajęciach „Barwy Ojczyste. Spotkanie z poezją patriotyczną”, które odbyły się w Filii nr 7 Książnicy Pruszkowskiej. Podczas spotkania zaprezentowali wybrane utwory opisujące naszą Ojczyznę.

Szkoła została ozdobiona biało-czerwonymi barwami i pięknymi plakatami. Uczniowie przedstawili na nich postacie związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Nie zabrakło również prezentacji polskich uczonych i ich wkładu w rozwój nauk przyrodniczych. Powstał specjalny numer szkolnej gazetki poświęcony setnej rocznicy odzyskania prze Polskę niepodległości.

W poniedziałek i wtorek uczniowie z klas I-III brali udział w stacyjnej grze terenowej. Dzieci miały do wykonania różne zadania związane z historią Polski.

W środę wszyscy mogliśmy wysłuchać porywającego Koncertu Pieśni Patriotycznych przygotowanego przez uczniów uczęszczających do świetlicy. Koncert powtórzono dla zaproszonych gości w czwartek po południu. Występy dzieci zostały nagrodzone burzliwymi oklaskami.

W piątek podsumowaliśmy działania podjęte dla Niepodległej. Odbył się uroczysty apel wspierany przez szkolny chór,  nagrodzone zostały dzieci biorące udział w grze dydaktycznej oraz zwycięzcy konkursów. Wspólnie z innymi szkołami w Polsce  wzięliśmy udział w akcji „Rekord dla Niepodległej”. O godzinie 11.11  odśpiewaliśmy 4 zwrotki hymnu narodowego.

Nie mogło nas również zabraknąć 11 listopada podczas Mszy św. w Kościele pw. NPNMP w Pruszkowie-Żbikowie, która rozpoczęła oficjalne uroczystości w naszym mieście. Szkołę Podstawową nr 6 reprezentował poczet sztandarowy. Byli też przedstawiciele uczniów, nauczycieli i rodziców.

Cieszymy się, że było nam dane świętować tę rocznicę. Naszej Ojczyźnie życzymy wielu takich okrągłych urodzin.

Musimy jednak wszyscy pamiętać słowa Józefa Piłsudskiego Marszałka Polski:

„Niepodległość nie jest Polakom dana na zawsze... Niepodległość jest dobrem nie tylko cennym, ale i kosztownym”.

Należy tak postępować, żeby cieszyć się wolnością jak najdłużej.

Kliknij, aby obejrzeć zdjęcia:

Kliknij, aby przeczytać specjalny numer gazetki szkolnej „Na szóstkę” z okazji Stulecia Niepodległości!


 

 
Ankieta oceniająca - 2018
07.11.2018.

 

Ankieta oceniająca działanie związane z promocją
"Programu dla szkół" 2017/2018

 Image

Zwracamy się z prośbą do Rodziców uczniów, którzy w roku szkolnym 2017/2018 byli uczniami klas I-V i uczestniczyli w "Programie dla szkół" (owoce, warzywa, mleko i przetwory mleczne) o wypełnienie poniższej ankiety oceniającej realizację działań promocyjnych.

 

 

Uprzejmie informujemy, że ankieta będzie dostępna do końca listopada 2018.

 

 

© 2018 Szkoła Podstawowa nr 6 im. Henryka Sienkiewicza w Pruszkowie