Aktualności arrow Wydarzenia arrow Spotkanie autorskie z Marcinem Kozłem - 2017

Machabeusz

Spotkanie autorskie w Bibliotece Miasta Warszawy
z Marcinem Kozłem

W ramach rozwijania zainteresowań uczniów przez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, klasy 5c i 5d wraz ze swoimi wychowawcami panią Teresą Prywatą i panią Anną Krupińską oraz panią Anną Michalską 17 listopada 2017 roku spotkały się z panem Marcinem Kozłem. Spotkanie z autorem ulubionej książki i zdobycie jego autografu to prawdziwa frajda dla każdego dziecka, które rozpoczyna swoją czytelniczą przygodę, nawet jeśli jest to autor lektury szkolnej.

Marcin Kozioł urodził się w 1977 roku. Pierwszą książkę (dla fanów mikrokomputerów) opublikował, kiedy miał piętnaście lat! W tajemnicy przed rodzicami! Wyobrażacie sobie ich zdziwienie, gdy listonosz przyniósł egzemplarze autorskie?! Jako szesnastolatek (i pierwszy Polak) został stypendystą szkockiej uczelni Gordonstoun – będącej pierwowzorem magicznego Hogwartu. Ukończył ją jeszcze przed Harrym Potterem. Dziś jest ekspertem w dziedzinie mediów elektronicznych. I oczywiście... zbiera stare komputery. Prowadzi rezerwat dla rzadkich komputerowych okazów. Wszystkie mają się dobrze! Napisał o nich książkę – „Docent Pięć Procent i... szalona historia komputerów”. Jest też podróżnikiem. Zwiedził ponad 45 krajów, a wiele własnych przygód i fotografii z niezwykłych wypraw wykorzystał w swoich książkach podróżniczych opowiadających o Wombacie Maksymilianie. Teraz trenuje jeździectwo, by w siodle zwiedzić kolejny kraj. I napisać kolejną książkę.

Podczas spotkania autor bardzo szybko nawiązał kontakt z młodymi czytelnikami, którzy chętnie włączali się do rozmowy. Opowiadał  o swojej książce, przybliżał postacie w niej umieszczone. „Skrzynia Władcy Piorunów” z cyklu „Detektywi na kółkach” to kryminał z wieloma zwrotami akcji, książka przygodowa pełna szyfrów i zagadek, zarazem świetnie napisana biografia wielkiego wynalazcy Nikoli Tesli dla młodszych nastolatków.

Julia, śliczna czternastolatka, pomaga swemu o rok starszemu przyjacielowi Tomowi odszukać porwanego ojca. Od czasu wypadku dziewczyna jeździ na wózku (stąd tytuł cyklu: „Detektywi na kółkach”), nie przeszkadza jej to jednak uczestniczyć w tropieniu przestępców, wręcz przeciwnie – często to ona wpada na trop, świetnie kojarząc fakty i… odczytując szyfry. W poszukiwaniach bierze udział jeszcze jeden niezwykły bohater: pies Julii, przesympatyczny labrador Spajk - Biszkopt, który… pamięta swoje poprzednie wcielenia. Współczesna akcja splata się z historią rozpoczynającą się ponad 150 lat wcześniej, w dniu narodzin Nikoli Tesli. Wszystko, czego dowiadujemy się o dzieciństwie i życiu słynnego wynalazcy, zwanego Władcą Piorunów, jest prawdą – nawet najbardziej nieprawdopodobne, wręcz fantastyczne wydarzenia z jego życia opisane w książce oparte są na faktach.

Serdeczność, życzliwość oraz poczucie humoru pisarza sprawiło, że spotkanie wywarło duże wrażenie na młodych czytelnikach, a nawet niektórzy w prywatnych rozmowach wyznali, iż zastanawiają się czy nie pójść w ślady Marcina Kozła.

Kliknij, aby obejrzeć zdjęcia