Aktualności arrow Oddziały Przedszkolne

Lucja, Łucja,
Tolisława, Wilhelm

Oddziały przedszkolne

W Szkole Podstawowej nr 6 w Pruszkowie dzieci uczęszczają do dwóch oddziałów przedszkolnych: 0a i 0b.

Poniedziałek  Wtorek  Środa  Czwartek  Piątek

0a 12.00 - 17.0012.00 - 17.30 12.00 -17.00 12.00 -17.30 12.00 -17.00

0b 7.30 - 12.30
7.30 - 13.00 7.30 - 12.30 7.30 12.30

Uczniowie oddziałów przedszkolnych mogą uczestniczyć w zajęciach świetlicowych oraz korzystać z obiadów. Nad profilaktyką zdrowotną dzieci czuwa pielęgniarka szkolna.

Do oddziałów przedszkolnych uczęszczają dzieci pięcio i sześcioletnie. Biorą one czynny udział w życiu szkoły. Uczestniczą w apelach, uroczystościach, imprezach szkolnych oraz w koncertach muzycznych. Biorą udział w konkursach plastycznych i akcjach na rzecz pomocy innym. W ramach szerszej edukacji organizowane są wycieczki do teatrów i muzeum, wyjazdy integracyjne. Dzieci zdobywają wiadomości i umiejętności rozwijające wielokierunkową aktywność poznawczą.

W oddziałach przedszkolnych zapewniamy dzieciom opiekę, wspieramy rodziców w wychowaniu. Zajęcia prowadzone są w atmosferze akceptacji i bezpieczeństwa. Pełnimy funkcje doradcze wobec rodziny i wspieramy działania wychowawcze w rozpoznawaniu możliwości rozwojowych dziecka, podjęciu wczesnej interwencji specjalistycznej. Informujemy na bieżąco o postępach dziecka. Celem wychowania przedszkolnego jest wspomaganie i ukierunkowanie rozwoju dziecka zgodnie z jego wrodzonym potencjałem i możliwościami rozwojowymi w relacjach ze środowiskiem społeczno-kulturowym i przyrodniczym. Wynikające z powyższego celu zadania dostosowane są do potrzeb i możliwości rozwojowych dziecka. Cele realizowane są w ramach określonych obszarów edukacyjnych:

• kształtowanie umiejętności społecznych dzieci: porozumiewanie się z dorosłymi i dziećmi, zgodne funkcjonowanie w zabawie i sytuacjach zadaniowych.

• kształtowanie umiejętności samoobsługowych, nawyków higienicznych i kulturalnych. Wdrażanie dzieci do utrzymywania ładu i porządku.

wspomaganie rozwoju mowy dzieci.

• wspieranie dzieci w rozwijaniu czynności intelektualnych, które stosują w poznawaniu i rozumieniu siebie i swojego otoczenia.

• wychowanie zdrowotne i kształtowanie sprawności fizycznej dzieci.

• wdrażanie dzieci do dbałości o bezpieczeństwo własne oraz innych.

• wychowanie przez sztukę - dziecko widzem i aktorem.

• wychowanie przez sztukę - muzyka i śpiew, plasy i taniec.

• wychowanie przez sztukę: różne formy plastyczne.

• wspomaganie rozwoju umysłowego dzieci poprzez zabawy konstrukcyjne, budzenie zainteresowań technicznych.

• pomaganie dzieciom w rozumieniu istoty zjawisk atmosferycznych i w unikaniu zagrożeń.

• wychowanie dla poszanowania roślin i zwierząt.

• wspomaganie rozwoju intelektualnego dzieci wraz z edukacją matematyczną.

• kształtowanie gotowości do nauki czytania i pisania.

• wychowanie rodzinne, obywatelskie i patriotyczne.

Dzieci w ciągu roku powinny osiągnąć dojrzałość szkolną, czyli gotowość do podjęcia nauki w klasie pierwszej. Dlatego też uczymy dzieci samodzielności, współpracy z rówieśnikami, umiejętności porozumiewania się, zaprezentowania swoich umiejętności, wykazania się aktywnością poznawczą, zainteresowaniem wiedzą, cierpliwości podczas wykonywania i doprowadzania prac do końca, koncentracji uwagi na wykonywaniu określonych czynności. Dzieci uczą się podporządkowywać  się stawianym wymaganiom oraz panowaniu nad emocjami w trudnych sytuacjach i wyzwalaniu ich w pozytywnych reakcjach.

Zajęcia prowadzone są w miłej i przyjaznej atmosferze, przez wykwalifikowaną kadrę z dużym doświadczeniem pedagogicznym.

Edyta Borowska i Milena Karbowniczek