Aktualności arrow Nasz Patron
27 Września 2021
Poniedziałek

Imieniny obchodzą:
Amadeusz, Amedeusz,
Damian, Kosma,
Przedbor, Urban
Do końca roku zostało 96 dni.
powered_by.png, 1 kBImage


Sienkiewicz Henryk, pseudonim Litwos (1846-1916), jeden z najpopularniejszych pisarzy XX wieku, laureat literackiej Nagrody Nobla  w 1905 roku.

Image 

Urodził się 5 maja w Woli Okrzejskiej w zubożałej rodzinie ziemiańskiej. Ze względów ekonomicznych  w 1855 r. rodzina Sienkiewiczów przeniosła się do Warszawy. W 1858r. młody Henryk rozpoczął naukę w stołecznym Gimnazjum Realnym. W 1865r. po ukończeniu siódmej klasy, zrezygnował ze zdawania egzaminu dojrzałości i przyjął posadę guwernera w Poświętnem k. Płońska. Był to przełomowy okres w jego życiu. Podjął  pierwsze próby pisarskie, zaczynając pięć powieści, z których ukończył tylko ,,Ofiarę”. We wrześniu 1866 r. zdał maturę i został studentem Szkoły Głównej. W czasie studiów rozpoczął współpracę z Przeglądem Tygodniowym. 

W latach 1872- 87 pracował jako reporter i felietonista w Gazecie Polskiej. W latach 1876 – 78 jako korespondent przebywał w Ameryce Północnej, jego ,,Listy z podróży do Ameryki’’ uratowały Gazetę od bankructwa. Jeżdżąc po Ameryce wsłuchiwał się w opowieści Polaków tam mieszkających, co zaowocowało serią utworów nowelistycznych, m.in. ,, Szkice węglem’’. W marcu 1878r. wrócił do Europy i na rok osiadł w Paryżu. Tu powstały: ,, Janko Muzykant’’, ,,Przez stepy ‘’, ,,Orso’’.W kolejnych latach powstawały kolejne utwory pisane prozą: ,, Z pamiętnika poznańskiego nauczyciela’’, ,,Latarnik’’, ,,Sachem’’, ,,Wspomnienie z Maripozy’’. W swojej twórczości nowelistycznej poruszał problemy  społeczno- obyczajowe w duchu ideologii pozytywistycznej. W 1881r. Sienkiewicz ożenił się po raz pierwszy z Marią Szetkiewicz. Szczęście nie trwało jednak długo. W 1884 r. Maria umarła na gruźlicę. Ze związku tego urodziło się dwoje dzieci : Henryk Józef i Jadwiga. W latach 1882-87 Sienkiewicz został redaktorem dziennika Słowo, w którym ukazał się pierwszy odcinek powieści historycznej. Cykl nazwany Trylogią  składa się z utworów: ,,Ogniem i mieczem’’ (1884) , ,,Potop’’(1886) , ,, Pan Wołodyjowski””(1888), obejmujących burzliwe dzieje Polski w XVIIw. W 1891r. pisarz poślubił Marię Romanowską. Małżeństwo okazało się jednak nieudane, gdyż młodsza o 30 lat panna młoda uciekła po dwóch tygodniach do przybranych rodziców Wołodkowiczów. 

Międzynarodowym sukcesem oraz głównym argumentem do przyznania  Nagrody Nobla stała się powieść z czasów Nerona ,,Quo vadis’’(1896), ukazująca męczeństwo pierwszych chrześcijan. Powieść przetłumaczono na ponad 40języków, co przynisło autorowi międzynarodową sławę.Podobny charakter miał fresk historyczny z czasów Władysława Jagiełły -,,Krzyżacy’’. Utworem tym Sienkiewicz chciał uczcić zbliżający się jubileusz swojej pracy pisarskiej. 

W grudniu 1900r. ofiarowano mu majątek Oblęgorek pod Kielcami. Sienkiewicz ożenił się po raz trzeci  z Marią Babską.  

Sienkiewicz nie doczekał niepodległości. Zmarł 15 listopada 1916r. Pogrzeb w miasteczku pod Lozanną ściągnął przyjaciół oraz delegacje kilku krajów.

27 października 1924r. odbył się powtórny pogrzeb pisarza w podziemiach katedry św. Jana w Warszawie.


 

© 2021 Szkoła Podstawowa nr 6 im. Henryka Sienkiewicza w Pruszkowie