Aktualności arrow Nasz Patron
29 Marca 2020
Niedziela

Imieniny obchodzą:
Cyryl, Czcirad,
Eustachy,
Eustachiusz, Ostap,
Wiktoryn
Do końca roku zostało 278 dni.
MENU GŁÓWNE
Aktualności
E-DZIENNIK
Wydarzenia
Historia Szkoły
Nasz Patron
Poczet Sztandarowy
Dokumenty
RODO
Rekrutacja
Uczniowie klas VIII
Organizacja Roku
Zajęcia Pozalekcyjne
Konkursy przedmiotowe
Plan lekcji
Pracownicy
Samorząd Uczniowski
Rada Rodziców
Dziecko niepełnosprawne
Podręczniki
Programy nauczania
PSO
Sprawdzian klas III
Egzamin klas VIII
Nasze Osiągnięcia
Sport w Naszej Szkole
Świetlica
Oddziały Przedszkolne
Biblioteka
Obiady
Galeria
Wideoteka
Kontakt
Katalog Stron
Od grosika do złotówki
Opieka Stomatologiczna
Ważenie tornistrów 2019
     
    
BIP
Dziennik Ustaw
Monitor Polski
ePUAP
Projekty Unijne
AKTUALNIE

Odwiedza nas 1 gość

ILOŚĆ ODWIEDZIN

Do tej pory naszą stronę odwiedziło 58001135 osób

powered_by.png, 1 kBImage


Sienkiewicz Henryk, pseudonim Litwos (1846-1916), jeden z najpopularniejszych pisarzy XX wieku, laureat literackiej Nagrody Nobla  w 1905 roku.

Image 

Urodził się 5 maja w Woli Okrzejskiej w zubożałej rodzinie ziemiańskiej. Ze względów ekonomicznych  w 1855 r. rodzina Sienkiewiczów przeniosła się do Warszawy. W 1858r. młody Henryk rozpoczął naukę w stołecznym Gimnazjum Realnym. W 1865r. po ukończeniu siódmej klasy, zrezygnował ze zdawania egzaminu dojrzałości i przyjął posadę guwernera w Poświętnem k. Płońska. Był to przełomowy okres w jego życiu. Podjął  pierwsze próby pisarskie, zaczynając pięć powieści, z których ukończył tylko ,,Ofiarę”. We wrześniu 1866 r. zdał maturę i został studentem Szkoły Głównej. W czasie studiów rozpoczął współpracę z Przeglądem Tygodniowym. 

W latach 1872- 87 pracował jako reporter i felietonista w Gazecie Polskiej. W latach 1876 – 78 jako korespondent przebywał w Ameryce Północnej, jego ,,Listy z podróży do Ameryki’’ uratowały Gazetę od bankructwa. Jeżdżąc po Ameryce wsłuchiwał się w opowieści Polaków tam mieszkających, co zaowocowało serią utworów nowelistycznych, m.in. ,, Szkice węglem’’. W marcu 1878r. wrócił do Europy i na rok osiadł w Paryżu. Tu powstały: ,, Janko Muzykant’’, ,,Przez stepy ‘’, ,,Orso’’.W kolejnych latach powstawały kolejne utwory pisane prozą: ,, Z pamiętnika poznańskiego nauczyciela’’, ,,Latarnik’’, ,,Sachem’’, ,,Wspomnienie z Maripozy’’. W swojej twórczości nowelistycznej poruszał problemy  społeczno- obyczajowe w duchu ideologii pozytywistycznej. W 1881r. Sienkiewicz ożenił się po raz pierwszy z Marią Szetkiewicz. Szczęście nie trwało jednak długo. W 1884 r. Maria umarła na gruźlicę. Ze związku tego urodziło się dwoje dzieci : Henryk Józef i Jadwiga. W latach 1882-87 Sienkiewicz został redaktorem dziennika Słowo, w którym ukazał się pierwszy odcinek powieści historycznej. Cykl nazwany Trylogią  składa się z utworów: ,,Ogniem i mieczem’’ (1884) , ,,Potop’’(1886) , ,, Pan Wołodyjowski””(1888), obejmujących burzliwe dzieje Polski w XVIIw. W 1891r. pisarz poślubił Marię Romanowską. Małżeństwo okazało się jednak nieudane, gdyż młodsza o 30 lat panna młoda uciekła po dwóch tygodniach do przybranych rodziców Wołodkowiczów. 

Międzynarodowym sukcesem oraz głównym argumentem do przyznania  Nagrody Nobla stała się powieść z czasów Nerona ,,Quo vadis’’(1896), ukazująca męczeństwo pierwszych chrześcijan. Powieść przetłumaczono na ponad 40języków, co przynisło autorowi międzynarodową sławę.Podobny charakter miał fresk historyczny z czasów Władysława Jagiełły -,,Krzyżacy’’. Utworem tym Sienkiewicz chciał uczcić zbliżający się jubileusz swojej pracy pisarskiej. 

W grudniu 1900r. ofiarowano mu majątek Oblęgorek pod Kielcami. Sienkiewicz ożenił się po raz trzeci  z Marią Babską.  

Sienkiewicz nie doczekał niepodległości. Zmarł 15 listopada 1916r. Pogrzeb w miasteczku pod Lozanną ściągnął przyjaciół oraz delegacje kilku krajów.

27 października 1924r. odbył się powtórny pogrzeb pisarza w podziemiach katedry św. Jana w Warszawie.


 

© 2020 Szkoła Podstawowa nr 6 im. Henryka Sienkiewicza w Pruszkowie