Aktualności arrow Wydarzenia arrow BohaterON - włącz historię - 2021

Wielisława, Wiesław
BohaterON - włącz historię - 2021
22.11.2021.

BohaterON – włącz historię!

Image Image

W tym roku, podobnie jak w poprzednich latach, nasza szkoła wzięła udział w   projekcie „BohaterON – włącz historię!”. Podczas lekcji historii i zajęć z wychowawcą nauczyciele opowiadali o II wojnie światowej, Powstaniu Warszawskim i rozpaczliwej sytuacji warszawiaków. Wykorzystaliśmy materiały oraz scenariusze udostępnione nam przez organizatorów.

Powstanie Warszawskie to symbol waleczności i męstwa nie tylko dla mieszkańców Warszawy. 77 lat temu nasi przodkowie stanęli do nierównej walki ze znienawidzonym wrogiem pragnąc wolności i  wolnej Polski. To też jedno z najtragiczniejszych wydarzeń w polskiej historii. Dlaczego doszło do wybuchu powstania? Jak ono przebiegało? Co zrobili nasi sojusznicy? I jaką cenę zapłaciła Warszawa? Na te pytania uczniowie klas 7-8 szukali odpowiedzi w  odcinku programu „Co za historia”.

Uczniowie klas 4-6 poznali  historię pana Stanisława. Przenieśliśmy się podczas słuchowiska historycznego wraz z nim do wojennej, powstańczej Warszawy. Byliśmy świadkami przyjaźni małego Stasia i łączniczki Jaskółki. Poczuliśmy powstańczy klimat. Dowiedzieliśmy się, kim był i jaką rolę pełnił „roznosiciel nadziei”.

Na zajęciach z wychowawcą dzieci wykonały piękne kartki, laurki, portrety dla wybranych Powstańców. Napisały też własnoręcznie życzenia i podziękowania. Wszystkie prace zostały pięknie zapakowane i wysłane na adres Fundacji Sensoria. Liczymy na to, że szybko trafią w ręce Powstańców.

Marzena Kruszyńska

szkolny koordynator projektu