Aktualności arrow Wydarzenia arrow Rocznica Powstania Warszawskiego - 2019

Odwiedza nas 3 gości

Rocznica Powstania Warszawskiego - 2019

Rocznica Powstania Warszawskiego

W tym roku 1 sierpnia obchodziliśmy 75. rocznicę Powstania Warszawskiego. W naszej szkole postanowiliśmy oddać cześć bohaterom w wyjątkowy sposób.

W środku wakacji, bo 27 lipca spotkaliśmy się w Warszawie i wzięliśmy udział w 29. Biegu Powstania Warszawskiego. Szkołę reprezentowały dwie dzielne mamy, trzy niesamowite uczennice i nauczycielka historii i języka polskiego. Pokonaliśmy dystans 5 km. Bieg rozpoczął się od uroczystego odśpiewania Roty. Z podestu startowego dopingowali nas Powstańcy: prof. Leszek Żukowski, prezes zarządu Światowego Związku Żołnierzy AK i Jerzy Oględzki, który w 1944 r., przeszedł szlak bojowy z Woli, na Starówkę i kanałami do Śródmieścia, a później był więziony w obozie Lamsdort. Na trasie czekali rekonstruktorzy, stały zapalone znicze, na ul. Karowej i w tunelu na Wisłostradzie można było usłyszeć odgłosy walk powstańczych, a biegnąc obok kościoła św. Anny – piosenki towarzyszące walczącym w Powstaniu.

Na mecie otrzymaliśmy medale. Start w biegu był dla nas nie tylko wydarzeniem sportowym, ale przede wszystkim ciekawą lekcją historii.