Aktualności arrow Wydarzenia arrow Kultury Innych Narodów - 2018

Juliusz, Lucjan,
Magdalena, Radowit

Kultury Innych Narodów w Szkole Podstawowej nr 6

W środę, 28 lutego 2018 r., w naszej szkole odbył się coroczny apel z serii „Kultury Innych Narodów”. W tym roku koordynatorką spotkania była pani Anna Michalska, która zaprosiła Elsiego Adajewa, prezesa Fundacji Sintar.

Elsi Adajew, wraz z rodziną, uciekał przed wojną w Czeczenii, z której pochodzi, do Polski dwukrotnie. W 1994 oraz w 1999. Od 3 lutego 2000 roku, mieszka w Polsce na stałe. Od 12 lat prywatnie a 7 lat z ramienia Fundacji Sintar im. Issy Adajewa (wcześniej Ośrodka Samopomocy Uchodźców Sintar, którego założycielem i pomysłodawcą był śp. ojciec Elsiego, Issa Adajew), której jest prezesem, działa na rzecz integracji polsko-czeczeńskiej. Prowadził wielokrotnie spotkania w wielu szkołach, uniwersytetach, instytucjach kultury. Opowiadał o Czeczenii, integracji, życiu w Polsce, własnych doświadczeniach uchodźczych i odpowiadał na pytania publiczności. Wyżej wymienione tematy poruszał również w mediach ogólnopolskich oraz w czasie współpracy z wieloma fundacjami działającymi w naszym kraju. On i jego rodzina byli również gośćmi w Pałacu Prezydenckim z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

Dzieci z klas IV-VII mogły poznać historię osoby, która pochodzi z innej kultury niż one, ale mieszka w ich kraju. Uczniowie najpierw wysłuchali krótkiej historii Elsiego Adajewa oraz informacji o kraju jego pochodzenia – Czeczenii. Gość chętnie dzielił się własnymi doświadczeniami uchodźczymi, przemyśleniami i pozytywnymi historiami związanymi z pobytem w Polsce. Powiedział, że dla niego Polska to symbol walki o niepodległość i wzór dla jego kraju. Wiele pytań zadanych z sali dotyczyło wspomnień z lat szkolnych, ulubionych potraw, sportu. Poruszono również tematy tolerancji, szacunku do siebie i innych ludzi.

Do Szkoły Podstawowej nr 6 w Pruszkowie uczęszczają dzieci z Polski, Armenii, Czeczenii, Tadżykistanu, Ukrainy i Uzbekistanu. Dzięki wysiłkom dyrekcji i nauczycieli wszyscy uczą się w przyjaznej atmosferze i we wzajemnym szacunku.