Aktualności arrow Wydarzenia arrow Kultury Innych Narodów - 2018
19 Stycznia 2019
Sobota

Imieniny obchodzą:
Andrzej, Bernard,
Erwin, Erwina,
Eufemia, Henryk,
Kanut, Mariusz,
Marta, Matylda,
Mechtylda, Pia,
Racimir, Sara
Do końca roku zostało 347 dni.
MENU GŁÓWNE
Aktualności
Wydarzenia
Historia Szkoły
Nasz Patron
Poczet Sztandarowy
Dokumenty
RODO
Rekrutacja
Uczniowie klas VIII
Organizacja Roku
Zajęcia Pozalekcyjne
Konkursy przedmiotowe
Plan lekcji
Pracownicy
Samorząd Uczniowski
Rada Rodziców
Dziecko niepełnosprawne
Podręczniki
Programy nauczania
PSO
Sprawdzian klas III
Sprawdzian klas VI
Nasze Osiągnięcia
Sport w Naszej Szkole
Świetlica
Oddziały Przedszkolne
Biblioteka
Obiady
Galeria
Wideoteka
Kontakt
Katalog Stron
Od grosika do złotówki
     
    
BIP
Dziennik Ustaw
Monitor Polski
ePUAP
Projekty Unijne
AKTUALNIE

Odwiedza nas 3 gości

ILOŚĆ ODWIEDZIN

Do tej pory naszą stronę odwiedziło 47531235 osób

powered_by.png, 1 kB

Kultury Innych Narodów w Szkole Podstawowej nr 6

 Image

    W środę, 28 lutego 2018 r., w naszej szkole odbył się coroczny apel z serii „Kultury Innych Narodów”. W tym roku koordynatorką spotkania była pani Anna Michalska, która zaprosiła Elsiego Adajewa, prezesa Fundacji Sintar.

    Elsi Adajew, wraz z rodziną, uciekał przed wojną w Czeczenii, z której pochodzi, do Polski dwukrotnie. W 1994 oraz w 1999. Od 3 lutego 2000 roku, mieszka w Polsce na stałe. Od 12 lat prywatnie a 7 lat z ramienia Fundacji Sintar im. Issy Adajewa (wcześniej Ośrodka Samopomocy Uchodźców Sintar, którego założycielem i pomysłodawcą był śp. ojciec Elsiego, Issa Adajew), której jest prezesem, działa na rzecz integracji polsko-czeczeńskiej. Prowadził wielokrotnie spotkania w wielu szkołach, uniwersytetach, instytucjach kultury. Opowiadał o Czeczenii, integracji, życiu w Polsce, własnych doświadczeniach uchodźczych i odpowiadał na pytania publiczności. Wyżej wymienione tematy poruszał również w mediach ogólnopolskich oraz w czasie współpracy z wieloma fundacjami działającymi w naszym kraju. On i jego rodzina byli również gośćmi w Pałacu Prezydenckim z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

    Dzieci z klas IV-VII mogły poznać historię osoby, która pochodzi z innej kultury niż one, ale mieszka w ich kraju. Uczniowie najpierw wysłuchali krótkiej historii Elsiego Adajewa oraz informacji o kraju jego pochodzenia – Czeczenii. Gość chętnie dzielił się własnymi doświadczeniami uchodźczymi, przemyśleniami i pozytywnymi historiami związanymi z pobytem w Polsce. Powiedział, że dla niego Polska to symbol walki o niepodległość i wzór dla jego kraju. Wiele pytań zadanych z sali dotyczyło wspomnień z lat szkolnych, ulubionych potraw, sportu. Poruszono również tematy tolerancji, szacunku do siebie i innych ludzi.

    Do Szkoły Podstawowej nr 6 w Pruszkowie uczęszczają dzieci z Polski, Armenii, Czeczenii, Tadżykistanu, Ukrainy i Uzbekistanu. Dzięki wysiłkom dyrekcji i nauczycieli wszyscy uczą się w przyjaznej atmosferze i we wzajemnym szacunku.

Kliknij, aby obejrzeć zdjęcia:

 

© 2019 Szkoła Podstawowa nr 6 im. Henryka Sienkiewicza w Pruszkowie