21 Października 2018

Odwiedza nas 1 gość

Spotkanie motywacyjne z trenerem - 2018
09.10.2018.

Spotkanie motywacyjne z trenerem koszykówki

W dniu 4 października w naszej szkole odbyło się spotkanie motywacyjne z trenerem koszykówki Kacprem Lachowiczem. Pan Kacper w ciekawy sposób motywował uczniów do ciągłej pracy nad sobą, systematycznej aktywności fizycznej i podejmowania świadomych decyzji. Pokazał wiele imponujących sztuczek z piłką do koszykówki, które niezmiernie podobały się uczniom. Największe zainteresowanie wzbudziła sztuczka z ogniem, ale to może niech dzieci same opowiedzą...

Marsz Pamięci "Tędy przeszła Warszawa"
03.10.2018.

Marsz Pamięci „Tędy przeszła Warszawa”

W niedzielę 30 września społeczność naszej szkoły włączyła się w obchody Dnia Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc. W Marszu Pamięci wzięli udział nie tylko uczniowie, ale również nauczyciele i rodzice. Chętna młodzież z klas siódmych i ósmych przygotowywała się do tego dnia długo i bardzo starannie.

Wzięliśmy udział w dwóch kilkugodzinnych warsztatach. Pierwsze przygotowały nas pod kątem historycznym. Dzieci przypomniały sobie wydarzenia z czasów okupacji, Powstanie Warszawskie 1944, historię powstania Obozu Przejściowego Dulag 121, losy mieszkańców Warszawy i okolicznych miejscowości wypędzonych ze swoich domów, którzy znaleźli przystanek w Pruszkowie.

Podczas kolejnych warsztatów mieliśmy przygotowanie rekonstrukcyjno-teatralne. Nauczyliśmy się odpowiednio dobrać strój do lat czterdziestych XX wieku oraz budować postać historyczną. Mieliśmy też możliwość przygotować się psychicznie na to, co nas czekało 30 września.  Nasze zadanie polegało na tym, aby wcielić się w rolę osoby, która przybyła do Obozu Przejściowego w Pruszkowie. W sobotę 29 września wzięliśmy udział w kilkugodzinnej generalnej próbie. Ćwiczyliśmy odpowiednie reakcje, ustawienia i sceny z segregacji obozowej.

W niedzielę 30 września spotkaliśmy się w szkole, żeby się przebrać i wstępnie ucharakteryzować. Następnie poszliśmy na miejsce zbiórki przy kościele św. Kazimierza. Tam nastąpiła właściwa charakteryzacja. Około godziny 14.00 ruszyliśmy ulicami Pruszkowa w kierunku Poznańskiej i Muzeum Dulag 121. W okolicy Stadionu MZOS Znicz dołączyli do nas rekonstruktorzy z Warszawy. Cały czas szliśmy pod eskortą niemieckich żołnierzy, musieliśmy słuchać ich poleceń, marsz był bardzo męczący. Kiedy doszliśmy do Muzeum Dulag 121, przeprowadzono segregację. My wszyscy trafiliśmy jednak do hali nr 5, gdzie mieliśmy dopiero oczekiwać na segregację niepewni, co nas może czekać.

Po rekonstrukcji historycznej pan Maksym Gołoś Starosta Pruszkowski wygłosił okolicznościowe przemówienie, w którym przypomniał wydarzenia z 1944 roku. W uroczystości brały udział również poczty sztandarowe i odbył się Apel Pamięci. Złożono kwiaty pod Pomnikiem „Tędy przeszła Warszawa”.

Pani Małgorzata Bojanowska Dyrektor Muzeum Dulag 121 podziękowała wszystkim uczestnikom rekonstrukcji oraz przybyłym gościom. Najbardziej wzruszającym momentem było przemówienie pana Zdzisława Zaborskiego Prezesa Koła nr VI w Pruszkowie Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Przewodniczącego Komisji Historycznej Okręgu Warszawa Powiat oraz autora książki „Tędy przeszła Warszawa”, który wspomniał jak bardzo starał się, żeby pamięć o ludziach z Obozu Przejściowego Dulag 121 przetrwała i walczył o utworzenie na jego terenie muzeum.

W rekonstrukcji historycznej, oprócz uczniów ze szkół, wzięły udział grupy rekonstrukcyjne z całej Polski. Udział w uroczystości był dla nas nowym, ważnym doświadczeniem. Dowiedzieliśmy się, jak pracują grupy rekonstrukcyjne. Wzięliśmy po raz pierwszy czynny udział w rekonstrukcji. Poświęciliśmy wiele czasu, ale nie żałujemy, ponieważ chcieliśmy w ten sposób oddać cześć więźniom Obozu Przejściowego Dulag 121 oraz wszystkim, którzy nieśli im pomoc. Była to dla nas ważna lekcja historii. Tym bardziej, że dotyczyła wydarzeń związanych z naszym miastem.

Dziękujemy tym, którzy nas wspierali w realizacji projektu oraz towarzyszyli podczas Marszu Pamięci.

Marzena Kruszyńska

Koordynator