27 Października 2020

Informacja dla rodziców - 2020
26.10.2020.

Szanowni Państwo,

w związku z sytuacją epidemiologiczną Ministerstwo Edukacji Narodowej zawiesiło na dwa tygodnie zajęcia stacjonarne dla uczniów klas IV-VIII
szkoły podstawowej.

W związku z powyższym w okresie od dnia 26 października 2020r.
do dnia 8 listopada 2020r. dla klas IV-VIII szkoła będzie organizowała zajęcia
z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. W tym okresie będzie realizowany tygodniowy rozkład zajęć.

Nauczyciele będą kontaktowali się z uczniami poprzez dziennik elektroniczny LIBRUS. Podczas nauczania zdalnego w klasach IV-VIII szkoła będzie korzystała również z aplikacji Microsoft Teams.

Uczniom zgłoszonym przez wychowawców zostaną wypożyczone laptopy
i tablety przekazane przez Urząd Miasta (w pierwszej kolejności dla uczniów
z rodzin wielodzietnych).

W klasach I-III nauka dla dzieci pozostaje bez zmian - uczniowie przychodzą do szkoły, gdzie odbywają się zajęcia stacjonarne wg planu.

Ze względu na sytuację epidemiologiczną zwracam się do Państwa z prośba
o niewchodzenie do budynku szkoły. Dzieci ze świetlicy pomogą Państwu odebrać pracownicy szkoły.

W razie pytań i wątpliwości zachęcam do kontaktu z nauczycielami, wychowawcami, psychologiem, pedagogiem szkolnym lub sekretariatem szkoły.

Życzę Państwu zdrowia i wytrwałości.

Anna Tybora

Co jest potrzebne do szczescia - 2020
24.10.2020.

Co jest potrzebne, aby człowiek żył szczęśliwie,

czyli filozofia na języku polskim

Niedawno podczas lekcji w klasie 6c analizowaliśmy fragment książki Josteina Gaardara „Świat Zofii”.
    Uczniowie wskazywali różnice i podobieństwa między światem ludzi, zwierząt i roślin. Część podjęła się przygotowania ankiety. Dzieci zadały pytanie kilku osobom w różnym przedziale wiekowym. Następnie wyniki zostały opracowane, podsumowane, a cały materiał przedstawiony podczas kolejnej lekcji.
    Pytanie brzmiało: „Co jest potrzebne, aby człowiek żył szczęśliwie?”. Respondentami moich uczniów były osoby od 5 lat do 85. I chyba nikogo nie zdziwi, że najczęstszą odpowiedzią było zdrowie, następnie rodzina, miłość/przyjaźń, praca, którą się kocha. Młodsi rozmówcy dodawali jeszcze prezenty, zwierzątko domowe.
    Moi uczniowie wykazali się umiejętnością formułowania pytań, przeprowadzania wywiadu i analizowania odpowiedzi. Wyniki sporządzili w formie wykresów, diagramów, prezentacji PowerPoint, filmów i esejów. Z przyjemnością słuchałam ich wystąpień, oglądałam nagrany materiał i czytałam wyjątkowo dojrzałe teksty.
    Prezentuję jeden z rozbudowanych przykładów podsumowania wyników ankiety:
    „Dzięki ludziom, którymi się otaczamy, jesteśmy szczęśliwi oraz zaczynamy mieć optymistyczny pogląd na życie.
    Wszystko jednak zależy od nas samych. To my piszemy scenariusz swojego życia i tylko od nas zależy, czy jesteśmy szczęśliwi. Otoczenie nas inspiruje do wielu dróg, którymi idziemy i ważne jest, aby każda ta droga prowadziła do wyznaczonego
w życiu celu i spełnienia marzeń, aby iść nią z radością, uśmiechem, ale przede wszystkim z wrażliwością na innych ludzi.
    Różnice w poglądach ludzi wynikają z tego, że nikt nie jest taki sam. Różni ich wiek, płeć oraz pogląd na życie. Każdy ma inne cele i życiowe problemy”.

To były bardzo ciekawe zajęcia. Filozofia jest potrzebna również w życiu szóstoklasistów.

Marzena Kruszyńska

nauczyciel języka polskiego